2013. október 3., csütörtök

Külső szakértő- Gyermekorvos szemével a babaúszásról, kérdezz-felelek!



Dr. Sebő Zsuzsanna, gyermekgyógyász, homeopátiás tanácsadót kértük meg, hogy ossza meg velünk véleményét, gondolatait a babaúszásról, hidroterápiáról, illetve válaszoljon azokra a kérdésekre, melyek Alapítványunkban is gyakran felmerülnek a témával kapcsolatban.


Dr. Sebő Zsuzsanna több évtizede házi gyermekorvos Pomázon, a jövő gyermekorvos generációjának képzésében is részt vesz a Családorvosi tanszék oktatójaként. Terápiás eszköztárában szerepel a homeopátia is. A hasznos információk megosztása érdekében szerkesztői munkát is végez, szerkesztője volt a Homeopátia Kézikönyve és a Kismamák Nagykönyve c. könyveknek. Szívesen ad útbaigazítást, válaszol a hozzá szegezett kérdésekre, ezért több internetes honlapon is találkozhatunk vele szakértőként.

Fogadják szeretettel Dr. Sebő Zsuzsanna gondolatait a babaúszással kapcsolatban:

Amikor meghallom a babaúszás szót, a már felnőtt korú gyermekeim jutnak eszembe, akiket 3-4 éves korukban vittünk először medencébe. Akkor még lehet, hogy rendőrt, vagy gyámügyi előadót hívtak volna ránk, ha ezt sokkal korábban teszem. Lányaim rövidebb, hosszabb ismerkedés után megkedvelték a vizet, megtanultak úszni is. A víz szeretetét továbbadták saját gyermekeiknek, mikor néhány hónaposan babaúszásra vitték őket. Volt alkalmam hét unokámból többet is látni, amint még járni nem tudván, felszabadultan élvezték a mozgás és helyzetváltoztatás szabadságát, hiszen koruknál fogva erre a szárazföldön, a kiságyban még nem volt módjuk.
Házi gyermekorvosként is nagy híve vagyok a babaúszásnak, és számos esetben ajánlom a szülőknek. A fejlődésneurológiai eltérést mutató csecsemők vízi tornájának hasznossága sokszor már néhány alkalom után meggyőzi a szülőket a javaslatom helyességéről.
Gyakran azért küldöm „úszásra” a pici babát, mert az édesanya gyámoltalansága, félénksége szinte falat ver az anya és a gyermek közé. Az, hogy a mama felügyelet mellett olyan feladatokat, gyakorlatokat végezhet a gyermekével, aminek a morzsányi részét sem merné otthon megtenni, hamarosan oldani szokta az anyai szorongást.
Máskor azért javaslom a babaúszást, mert az látom, hogy az édesapa a kívülálló kiszolgáló szerepét kapta, aki fuvaroz, beszerez, cipel és mindent megcsinál, amit rábíznak, de a baba szinte csak az anyáé. Ilyenkor külön kiemelem, milyen fontos a kapcsolatteremtésben az, hogy az apuka is aktív részese legyen a babaúszásnak, hogy legyen alkalom, amikor ő megy vízbe a csecsemővel.
Véleményem szerint a babaúszás egy nagy-nagy találmánya korunknak, és nem csak az egészségileg rászorultaknak nagy segítség, hanem fontos elősegítője minden kisgyermek harmonikus testi és lelki fejlődésének.

Gyakran felmerülő kérdésekre Dr. Sebő Zsuzsanna gyermekgyógyász válaszol:

Nem túl kicsi, nem túl fiatal a baba az úszásra?
A baba magzati élete során végig vízben tartózkodott, így számára ez nem egy idegen közeg. Kellő hőmérsékletű vízben vidáman, felszabadultan fickándozik és legtöbbször szemmel  láthatóan kitűnően érzi magát már egészen fiatal korban is.

Nincs-e fertőzés veszélynek kitéve a kicsi amikor úszni viszik?
Egy kifejezetten csecsemőúszásra kialakított medence, amelynek forgatott és megfelelő szerrel fertőtlenített a vize, nem jelent fertőzés veszélyt a babáknak.  Ugyanakkor a nagyobb létszámú gyermek és felnőtt, akikkel a csecsemő eközben találkozik, lehet fertőzésforrás, de talán kevésbé, mint egy közértben, vagy a postán. Ennek a veszélynek csökkentésére érdemes a foglalkozás után mihamarabb hazavinni a csecsemőt.

Miért csak a védőoltások után vihetem a kicsimet babaúszásra?
Véleményem szerint ez egy bölcs szabály. Mire az első védőoltásait megkapja a kisgyermek, 3-4 hónapot betölti, ez is egy szempont. Másszor a 2, 3 és 4 hónapos korban kapott védőoltás védettséget ad a szamárköhögés ellen, aminek a kórokozója jelen lehet a felnőttek torkában. Egy oltatlan kis csecsemő számára nagyon súlyos lehet ez a betegség, de oltás után már védettsége van ellene.

Betegség után mennyit kell várni, míg újra vihetem úszásra a babámat?
Ezt betegsége és gyereke válogatja. Általában egy tünetmentes, jó állapotú csecsemőt lehet újra úszni vinni. Természetesen egy súlyos, szervezetet legyengítő folyamat után hosszabb ideig szüneteltetni kell az úszást, egészen addig, amíg a kisgyermek teljesen felépül.

Epilepsziás gyermek részt vehet-e az úszáson?
Egyéni elbírálást igényel. Egy gyógyszeresen jól beállított kisgyermek (anyai) felügyelettel úszhat, míg a naponta többször rohamozó csecsemőnek nem javaslom a babaúszást.

Úszhat-e az ekcémás kisbaba, nem fog rosszabbodni a bőre a babaúszás miatt?
Tapasztalatom szerint a víztől nem romlik az ekcémás bőr, bár ez víztől és fertőtlenítő szertől függ. Egy súlyos, nedvedző ekcémás gyermeknek valóban nem ajánlatos babaúszásra járnia.

További kérdéseiket a bejegyzés alatt található megjegyzések rovatba, vagy a gezenguz@gezenguz.hu e-mail címre várjuk!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése